Blog zawiera informacje, zdjęcia, aktualności dotyczące KGW Wyszmontów i nie tylko. Nasz adres mailowy: wyszmontowkgw@gmail.com Odwiedź nasz kanał na YOUTUBE https: www.youtube.com channel UCqBdfHk7hyxfQcB6yGKOlrA Jesteśmy też na GOOGLE+

ŚWIĘTA TUŻ,TUŻ...OBECNIE JESZCZE POST...

sobota, 05 kwietnia 2014

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej religii jest okres Wielkiego Postu poprzedzający Święta Wielkiejnocy. Historia

Wielkiego Postu sięga IV wieku. Wielki Post trwa 40 dni, rozpoczyna się w Środę Popielcową a kończy w Wielki Czwartek.

Popielec to święto pokutne, kiedy to głowy grzeszników posypywane są popiołem, jak zapewne wszystkim wiadomo jest to popiół ze spalonych  palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową. A popiół jest symbolem, który przypomina nam o słabości życia na ziemi.  

Bardzo ważnym znakiem, elementem naszej religii jest KRZYŻ, jest to symbol zwycięstwa nad cierpieniem, nad śmiercią, jest to znak odkupienia, przez mękę do zwycięstwa. Z obserwacji życia wiemy, że nierzadko krzyż bywa udziałem całego ciężkiego życia i należy tylko wierzyć, że to zwycięstwo kiedyś nastąpi, chociaż według mniemania każdego z nas życie byłoby bardziej radosne bez krzyża, bez cierpienia, bez wyrzeczeń.  

 

 

Każdy z nas ma chwile słabości w sowim życiu i zdarza się, że przychodzi moment kiedy uzmysłowi to sobie i próbuje coś naprawić, a okres Wielkiego Postu jest bardzo dobrym momentem aby o tym pomyśleć. 

 

Tak jak Pan Jezus w chwili cierpienia zadawał pytanie, tak i człowiek zadaje pytanie Bogu dlaczego musi nieść swój krzyż...

 

Czas zadumy, czas rozmyślania i czas miłości ale miłości pojętej bardzo szeroko, bo między innymi czas zauważenia i współczucia dla drugiego człowieka, który być może pod maską beztroski skrywa wielkie cierpienie, Może jest słaby, nie radzi sobie z trudami dnia codziennego, może żyje w niedostatku. Postarajmy się dostrzec drugiego człowieka nie przez pryzmat wysokiej samooceny ale z potrzeby serca, bo nie wystarczy przestrzeganie postanowień Kościoła, zachowania wstrzemięźliwości, postu, umartwiania się . Najlepszą pokutą będzie podanie ręki słabemu.  

"A Ty przebaczasz ?" oto jest pytanie, które powinien zadać sobie każdy z nas, bo jesteśmy tylko ułomnym człowiekiem, który bardzo szybko popada w euforię a jeszcze szybciej się irytuje a to najczęściej z naprawdę błahego powodu. Nie raz i nie dwa zastanawiamy się dlaczego zachowujemy się nierozsądnie, nieadekwatnie do zaistniałej sytuacji ale już zdążyliśmy kogoś obrazić czy źle ocenić. Mamy okazję zmienić swoje myślenie. 

Bo nie wystarczy, by być bardzo pobożnym a w sercu skrywać zapiekłe klątwy i złości, bo znaczyłoby to samo co mówi przysłowie :  "Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek" .

Było coś dla ducha a na koniec coś dla ciała : dzieci do lat 14 -tu i dorośli powyżej 60 roku życia są zwolnieni z obowiązku przestrzegania ścisłego postu. Ale nikomu nie zaszkodzi zaczekać z obfitym obżarstwem do Świąt.

Zdrowia , radości , miłości, smacznych potraw wielkanocnych i mokrego dyngusa życzymy wszystkim czytającym nasze opowiastki.