Blog zawiera informacje, zdjęcia, aktualności dotyczące KGW Wyszmontów i nie tylko. Nasz adres mailowy: wyszmontowkgw@gmail.com Odwiedź nasz kanał na YOUTUBE https: www.youtube.com channel UCqBdfHk7hyxfQcB6yGKOlrA Jesteśmy też na GOOGLE+

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

niedziela, 12 stycznia 2014

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

 

 

Babcia i Dziadek , ładna z nich para.

Wolnymi krokami zbliżają się do święta swego bo nie zapominają tego.

To jest coś dla nich bardzo ważnego ...


W naszej tradycji zakorzeniło się bardzo dużo świąt mniejszego lub większego formatu . Jednym z nich jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Są to stosunkowo młode święta, bo obchodzone są niecałe 50 lat. 

Pomysł na święto Babci po raz pierwszy pojawił się w Poznaniu w 1964 r ale za oficjalne pierwsze święto uznaje się dzień 21 stycznia 1965 r, kiedy obchodzącej 85 urodziny, niezapomnianej, wspaniałej aktorce Pani Mieczysławie Ćwiklińskiej wręczono wspaniały tort właśnie w tym dniu. Aktorka grała rolę Babci w znanej sztuce "Drzewa umierają stojąc". Na torcie umieszczono napis "Dla Babci" , za rolę którą zagrała.

Pomysł tak się spodobał, że w styczniu następnego roku Warszawska gazeta "Express Wieczorny" ogłosił ten dzień jako ogólnopolski Dzień Babci. Następny dzień uznano jako Dzień Dziadka i tradycja podtrzymywana jest do dnia dzisiejszego.


Każdy z nas miał lub ma Babcię i Dziadka, różnie jesteśmy z nimi związani ale w większości z radością o nich mówimy, wspominamy wspólnie przeżyte chwile. Bardzo często dziadkowie bez mała zastępują dzieciom rodziców, bo zmusza ich do tego sytuacja. Dziadkowie przeważnie są na emeryturach, mają więcej czasu a rodzice w tym zabieganym świecie starają się zapewnić rodzinie jak najlepsze warunki. Dziadkowie są opiekunami, przyjaciółmi a coraz częściej nawet partnerami do wielu ciekawych rozmów z wnukami, bo dzisiejsi dziadkowie często są ludźmi bardzo aktywnymi, Nawet będąc na emeryturze wypełniają swój wolny czas ciekawymi zajęciami. Podróżują, więc jest o czym opowiadać, dzielić się wrażeniami, zachęcać wnuki do lepszej nauki i poznawania świata. Spotykają się z rówieśnikami a nawet studiują w ramach Uniwersytetu III Wieku. W miarę możliwości uprawiają sporty, bo dziś nikogo nie dziwi widok starszych osób spacerujących z kijkami lub jeżdżących na rowerze.     

 


Dziadkowie bywają największymi przyjaciółmi, słuchaczami, którym można powierzyć największe tajemnice i bolączki . Niestety, o tym także należy wspomnieć, że dość często dziadkowie bywają podporą dla całej rodziny.

Za to wszystko dzieci, ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele starając się wyrazić swą wdzięczność organizują spotkania w szkołach, przedszkolach, świetlicach i domach kultury. Zaproszeni dziadkowie otrzymują przygotowane przez wnuki laurki, kwiaty i podziwiają ich występy sceniczne. Dla obydwu stron jest to bardzo ważny dzień, bardzo duże przeżycie, bo dla niektórych jest to pierwszy taki publiczny występ.

 

Aby jeszcze bardziej umocnić więzi rodzinne po części artystycznej wszyscy spotykają się  przy wspólnej herbacie i ciastku.

Dzieci zawsze z przejęciem opowiadają o swoich dziadkach, używając wspaniałych słów: 'mój kochany Dziadek", "moja najlepsza Babcia" itp. 

Sporządzane przez nich rysunki obfitują w kwiaty i serduszka a wszystko przeważnie w kolorze czerwonym, bo chyba już od najmłodszych lat instynkt podpowiada, że jest to kolor miłości i wdzięczności.

Natomiast starsze dzieciaki a później już dorosłe osoby z rozrzewnieniem wspominają czasy dzieciństwa i chwile spędzone z dziadkami. Równie często korzystają z mądrości i doświadczenia, którymi dziadkowie dzielili się z nimi.

 


DLA BABCI

 

 

Świąt przeróżnych mamy wiele

Mają święto górnicy i nauczyciele

Jest Dzień Kobiet i Dzień Matki

Mają święto Babcie, mają święto Dziadki.

 

Mama z Tatą zabiegani

Ale bardzo nas kochają

Babcia z Dziadkiem są najlepsi

Bo największe serca mają.

 

Babcia zawsze nas przytuli

Dziadek na kolana weźmie

Zaśpiewają luli, luli

Bo czuwają nawet we śnie.

 

Pedagodzy i górnicy

Mają różne przywileje

Karta wszystko im zapewnia

Babcia z Dziadkiem ma niewiele.

 

Ukochani Dziadek z Babcią

Choć niewiele posiadają

Lecz i tak są najbogatsi

Naszą miłość, wdzięczność mają.

 

Pozdrawiamy Was serdecznie

Wszystkie Babcie i Dziadziusie

Bądźcie zdrowi, żyjcie sto lat

Życzą Wam kochane wnusie !!!

 

Dziadki są najlepsi w świecie

Wie już o tym cały świat

W dniu ich święta wszystkie dzieci

Dają najpiękniejszy kwiat.

Halina.

 

  DLA  DZIADZIUSIA

I my również dołączamy się do najserdeczniejszych życzeń nie tylko dla naszych ale dla wszystkich Babć i Dziadków, wszystkiego co najlepsze i najcenniejsze a więc bardzo dobrego zdrowia, dobrego samopoczucia i aby każdy następny dzień nie był gorszy od minionego.

Niektóre spośród nas już są babciami i znamy i odczuwają przyjemności dnia codziennego jako dziadkowie ale pomimo różnych perypetii uważamy, że uśmiech dziecka , jego radość i wdzięczność za możliwość wspólnego spędzania czasu jest dla nas wielką nagrodą. Pozdrawiamy,Fajne Babki.