Blog zawiera informacje, zdjęcia, aktualności dotyczące KGW Wyszmontów i nie tylko. Nasz adres mailowy: wyszmontowkgw@gmail.com Odwiedź nasz kanał na YOUTUBE https: www.youtube.com channel UCqBdfHk7hyxfQcB6yGKOlrA Jesteśmy też na GOOGLE+
czwartek, 17 października 2013

Pomysłodawcą wyjazdu do Lichenia był Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Świętokrzyskiej Pan Jerzy Nogaj,wieloletni działacz społeczny, były Radny Rady Miejskiej w Ożarowie i odwieczny sołtys sołectwa Julianów.


Pomysł zaakceptował i sfinansował  Pan burmistrz i jako jedyne Koło Gospodyń Wiejskich w naszej Gminie zostałyśmy wytypowane do reprezentowania Gminy na III Ogólnopolskim Zjeździe Kół i Innych Organizacji Wiejskich.

W Zjeździe uczestniczyły zespoły z 22 miejscowości, mi.in. Ślązacy, Kaszubi, Górale, Zamojskie, Mazowieckie, Zielonogórskie, Świętokrzyskie i inni. Rozpoczęcie było zaplanowane na godzinę 14-tą, więc było jeszcze wiele czasu na zwiedzanie. Pomimo długiej drogi wszyscy byli szczęśliwi, że się tutaj znaleźli, szczególne zadowolenie okazywały osoby oczarowane urokliwością miejsca, które przybyły po raz pierwszy.

Udaliśmy się do Bazyliki aby złożyć podziękowania za wszystko , co nas codziennie spotyka, zwiedzaliśmy Golgotę, zatrzymując się w poszczególnych kaplicach i miejscach pamięci .Po krótkim odpoczynku w cieniu przepięknego parku otaczającego Bazylikę podziwialiśmy budowle i całe otoczenie, Zrobione zostało mnóstwo zdjęć, bo każde miejsce wydawało się zaczarowane, pięknie utrzymana zieleń, kwiaty a pośród nich figury i pomniki.
 

     

          Pan Jerzy Nogaj jako wieloletni pielgrzym i najbardziej znający każdy zakątek poprowadził nas Aleją Smoleńską, przy której posadzono 96 dębów na cześć 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Przy okazji była to lekcja historii..


Po drodze do miejsca gdzie miał odbyć się przegląd zespołów zwiedziliśmy Stary Licheń, który również zachwyca urokiem, daje ukojenie po modlitwie w cieniu zabytkowych murów.

Na placu zebrały się kolorowe tłumy, bo przy tak dużej ilości zespołów ludowych, które zawsze bardzo barwnie wyglądają można było dostać zawrotu głowy. My również jeszcze przed występem poczułyśmy się bardzo docenione i zauważone, bo po drodze przypadkowo spotkani ludzie zachwycali się naszymi strojami, prosili o zgodę na zrobienie wspólnej fotografii a my oczywiście z radością oznajmiałyśmy skąd nasz strój pochodzi.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się nasze najmłodsze koleżanki w strojach ludowych, ponieważ w takich zespołach występują przeważnie osoby przynajmniej w wieku średnim.


  Szkoda tylko , że te stroje nie były jednolite ale dziewczyny i tak prezentowały się doskonale i były zadowolone z możliwości uczestniczenia w tak pięknej i poważnej uroczystości.  

 W przeglądzie brały udział zespoły z bardzo dużym stażem, uczestnicy mieli wspaniałe jednakowe, niektórzy regionalne stroje . W większości były to zespoły wokalno-muzyczne a niektórzy oprócz śpiewu prezentowali również regionalne tańce. 

Nasza grupa miała wystąpić jako "12" z kolei, więc mogłyśmy porównać poziom występów zespołów profesjonalnych z naszymi możliwościami, Należy zaznaczyć, że nie było w nas ani krzty zarozumialstwa, że przecież coś potrafimy a jedynie duma, że możemy wystąpić w tak poważnym przedsięwzięciu i przed tak dużą publicznością i jeszcze być poddane ocenie.

Gdy przyszła nasza kolej, jedna z uczestniczek przedstawiła nasz region i naszą gminę.

Aby przybliżyć realia naszej wsi przedstawiła nas w wierszu "Babskie rządy".  

Następnie zaprezentowałyśmy 3 piosenki, oczywiście "Świętokrzyskie", "Kwiaty polskie" oraz własną kompozycję, napisaną specjalnie na tę okazję, tj. pieśń pt. "LICHEŃ", którą zaśpiewałyśmy na melodię "BARKI".


Może ktoś uzna ten wpis jako chęć pochwalenia się przed czytającymi, że wszystko wyszło bardzo dobrze. Że tak było naprawdę mogą poświadczyć osoby postronne, bo tak naprawdę otrzymałyśmy ogromne brawa, bo dwie pierwsze piosenki znane są wielu ludziom i tłum śpiewał razem z nami, natomiast "Licheń" przyjęty był na stojąco.

 

 Licheń to jest miejsce niezwykłe

  To miejsce zna cały świat

       Licheń to miejsce sercu mi bliskie

     To miejsce rozkwitło jak róży kwiat    

Ref: O Matko Ty Licheńska Królowo

     Wielokrotnie przybywamy do Ciebie 

   Swoje łaski ześlij na nas na nowo

   I bądź zawsze jasną gwiazdą na niebie

      Zjeżdżają tutaj tłumy pielgrzymów

       Wszyscy wierzą w jego cudowną moc

                 Bo nie muszą już wyjeżdżać do Rzymu

        By do Matki modlić się w dzień i w noc   

 Ref : O Matko............

     I my także Twe wierne sługi

   Przybywamy  pokłonić się Tobie

     Każda błagań listę ma długą

  By Twoją miłość wyjednać sobie
    Ref : O Matko …...............

Po występie podchodzili do nas uczestnicy przeglądu z prośbą o udostępnienie tekstów "Licheń" i"Babskie rządy", bo jak się okazuje w wielu miejscowościach , podobnie jak u nas najbardziej aktywne są kobiety.  Autorka obydwu tekstów z przyjemnością rozdała je wszystkim chętnym.

Dziewczyny uszczęśliwione, chociaż troszkę speszone przyjmowały gratulacje członków innych zespołów, co potwierdzało, że występ był udany.

Po zakończeniu prezentacji wszystkich zespołów jury uznało, że wszyscy powinni zostać nagrodzeni za kultywowanie regionalnych tradycji ludowych, a więc i my również wraz ze wszystkimi otrzymaliśmy pamiątkowy DYPLOM a także upominki. W imieniu naszego Zespołu dyplom odebrała radna Halina Dragan , bo to właśnie ona jest autorką obydwu utworów.Jury wręczyło nagrody rzeczowe dla Zespołów, które prezentowały wyroby kulinarne, natomiast wszyscy zebrani na placu mogli przystąpić do ich degustacji.

Wracając jeszcze raz podeszliśmy do Bazyliki, zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Wróciliśmy bardzo późno lecz wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zadowoleni i szczęśliwi że tak wspaniale spędzili ten dzień .

 

12:07, kgwwyszmontow
Link Komentarze (2) »