Blog zawiera informacje, zdjęcia, aktualności dotyczące KGW Wyszmontów i nie tylko. Nasz adres mailowy: wyszmontowkgw@gmail.com Odwiedź nasz kanał na YOUTUBE https: www.youtube.com channel UCqBdfHk7hyxfQcB6yGKOlrA Jesteśmy też na GOOGLE+
wtorek, 26 sierpnia 2014

Zgodnie z zapowiedzią we wcześniejszym wpisie w dniu 24 sierpnia b.r. zespół naszego KGW uczestniczył w uroczystościach dożynek parafialnych w miejscowości Przybysławice.


 

 

 

Uroczystość została zorganizowana przez tutejszego proboszcza księdza Marka Łuszczyńskiego przy bardzo wydatnym wsparciu mieszkańców parafii a także starosty powiatowego i władz gminnych. Koordynatorem akcji była przewodnicząca Rady Miejskiej w Ożarowie Pani Krystyna Wieczorek przy współpracy z radnym z tego terenu Panem Maćkiem Krakowiakiem.

Uroczystość była bardzo podniosła, zgromadziła tłumy mieszkańców i zaproszonych gości i rozpoczęła się Mszą Św. w tutejszym kościele. We mszy uczestniczyło kilka pocztów sztandarowych okolicznych OSP, sztandar Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Świętokrzyskiej i chyba najbardziej znaczący sztandar Polskiego Stronnictwa  Ludowego. 

Może dlatego tak bardzo ważny, bo dożynki to uroczystość typowo wiejska a PSL skupia, jednoczy i działa głównie w interesie mieszkańców wsi. Proboszcz bardzo dobitnie podziękował mieszkańcom parafii, szczególnie z miejscowości Jakubowice za przygotowanie całej oprawy dożynkowej w kościele, za piękny dożynkowy wieniec. Podziękował władzom za wsparcie i wyraził swe ogromne zadowolenie z faktu, że dzięki namowie, uporowi i zaangażowaniu mieszkańców doszło do zorganizowania wiejskich dożynek parafialnych w tym kościele po 10 latach przerwy.


Po uroczystości kościelnej zebrani udali się na plac przy remizie OSP gdzie przygotowana została część rekreacyjna. Głos zabrał starosta opatowski Pan Bogusław Włodarczyk a radny Krakowiak zaprosił wszystkich do poczęstunków i obejrzenia części artystycznej.

Wystąpiła wychowanka ożarowskiego Domu Kultury w Ożarowie Kasia, która pięknie wykonała kilka utworów, następnie zespół "Dorotki" z miejscowości Dorotka w gminie Tarłów oraz nasze Koło.  Jak zwykle zaśpiewałyśmy kilka wpadających w ucho utworów ludowych, podkreślają charakter uroczystości, m.in. w słowach piosenki :

Dożynki w Przybysławicach 

Każdy nimi się zachwyca

Proboszcz jest uradowany  

I się zaraz puści w tany

To dożynki parafialne

Ale będą bardzo fajne 

Będziem tańczyć  na bosaka

Polkę, walca, krakowiaka....i.t.d.

a korzystając z okazji, że obecni są przedstawiciele naszych władz a także, że wkrótce odbędą się uzupełniające wybory do senatu zaprezentowałyśmy specjalnie na te okazję przygotowana piosenkę :

Dożynki to radość, dożynki to święta

Niech chłopska tradycje każdy zapamięta

Są dziś władze gminne są i powiatowe

Może nam się uda wziąć pieniądze nowe

Gospodarze drodzy dbajcie Wy o wioski

Bo każda polska wieś potrzebuje troski

Napiszemy wnioski, projekty złożymy 

O ich zatwierdzenie marszałka prosimy

W Kielcach na urzędzie on sprawuje władzę

I nasze potrzeby tez ma na uwadze

z unijnych pieniędzy chętnie korzystamy

Za unijną kasę obiekty stawiamy

Na pewno pomoże Kazimierz Kotowski

Bo jako marszałek dba o nasze wioski

Urząd marszałkowski sprawuje z honorem

Głosujmy na niego będzie senatorem

Prezentując takie treści z pewnością nie jesteśmy wyrazicielkami  myślenia większości społeczeństwa jednak należy mieć na względzie , że dobrze byłoby mieć we władzach a zwłaszcza tak wysoko człowieka związanego z naszym terenem, z naszym powiatem. 
Ja ze swej strony gorąco zachęcam do udziału w wyborach uzupełniających w dniu 7 września b.r. a także do głosowania właśnie na tego kandydata, bo chyba senator wybrany w Ostrowcu Św., Sandomierzu czy Starachowicach bardziej będzie dbał o swój teren. Pamiętać również należy, że m.in. dzięki marszałkowi Kotowskiemu udało nam się zrealizować to co zostało zrobione w Wyszmontowie a także dzięki PSL (który rządzi w powiecie i województwie) udało się pozyskać miejsca pracy i staże dla mieszkańców naszej miejscowości. 

H.D.

13:43, kgwwyszmontow
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5