Blog zawiera informacje, zdjęcia, aktualności dotyczące KGW Wyszmontów i nie tylko. Nasz adres mailowy: wyszmontowkgw@gmail.com Odwiedź nasz kanał na YOUTUBE https: www.youtube.com channel UCqBdfHk7hyxfQcB6yGKOlrA Jesteśmy też na GOOGLE+
niedziela, 27 lipca 2014

Najczęściej słyszymy, że wiosna to początek życia. Jest to tylko część prawdy, bo faktycznie wraz z nadejściem wiosny budzi się do życia zieleń, zakwitają pierwsze wiosenne kwiaty, pojawia się więcej ptaków, zaczynają się prace polowe. Jednak latem przyroda jest jeszcze bardziej ożywiona, bo w lipcu kończy się okres lęgowy u większości ptaków a niektóre już uczą młode latać. Lipiec charakteryzuje się obfitym kwitnięciem, bo jeszcze kwitną wieloletnie i już rozwijają się kwiaty jednoroczne. Jak zwykle najpiękniejsze róże, floksy, mieczyki, goździki i urzekająca maciejka.  Lipiec jest najcieplejszym miesiącem i fajnie, że jest to miesiąc wakacyjny. Nazwa miesiąca pochodzi od wspaniałego, rozłożystego drzewa jakim jest lipa, która również w tym miesiącu kwitnie bardzo obficie a jej kwiaty rozsiewają piękny, słodki aromat. Ponadto mają uznane właściwości lecznicze.

     W lipcowym upale fruwa moc różnokolorowych motyli i innych owadów ale słychać coraz mniej ptasiego śpiewu, bo jak mówi przysłowie "Na Św. Wit, połowa ptactwa cyt" ale w naszym klimacie obserwujemy ogromną różnorodność ptactwa i z pewnością nie zabraknie wiernych wron a także szpaków, które są smakoszami dojrzewających w lipcu czereśni i wiśni. Pachną dojrzałe maliny i najbardziej smakują dawne papierówki. W owocowych sadach zakłada gniazda wilga, której gwizd brzmi bardzo donośnie.

Poszedł chłop do sadu i zadziera głowę

W górze słychać trele całkiem odlotowe

Między gałęziami jest szpaków gromada

Soczyste, czerwone czereśnie zajada

Zaczął pokrzykiwać, strachy zadyndały

A rano znów szpaki czereśnie dziobały

Czy to ptak, czy człowiek, to stworzenie boże 

I jeden drugiemu czasami pomoże

Niech człowiek z przyrodą troszkę się podzieli

Wszyscy będą syci, zgodni i weseli.

W lipcu są sianokosy i rozpoczynają się żniwa ale bywa tez dużo opadów, które przeszkadzają w pracach polowych choć są niezbędne dla podtrzymania życia. I znów można zacytować mądrości ludowe jakimi są przysłowia :

"Lipcowe upały, wrzesień doskonały.  

Lipcowa pogoda, dla chłopów żniwna swoboda.

Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze.

Deszcze dnia pierwszego i drugiego, są zapowiedzią deszczu czterdziestodniowego. 

Gdy Halina łąki zrosi, rolnik z wody siano kosi. 

Źle na Prokopa jak zmoknie kopa".

Z lipcowych uroków lata można korzystać nad wodą, z przyjemnością siedzieć z wędką w ciepły wieczór i wsłuchiwać się w odgłosy przyrody albo wylegiwać na gorącym piasku lub korzystać z kąpieli . Niemniej przyjemnie jest w lesie, bo są tam maliny, jeżyny, jagody, pierwsze grzyby i niezapomniany świeży żywiczny zapach jodły, świerku i sosny.

Żyjemy w pięknym świecie, wystarczy tylko rozejrzeć się troszkę dookoła. 

H.D.

17:00, kgwwyszmontow
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4