Blog zawiera informacje, zdjęcia, aktualności dotyczące KGW Wyszmontów i nie tylko. Nasz adres mailowy: wyszmontowkgw@gmail.com Odwiedź nasz kanał na YOUTUBE https: www.youtube.com channel UCqBdfHk7hyxfQcB6yGKOlrA Jesteśmy też na GOOGLE+
czwartek, 24 marca 2016

PALMA

Po raz kolejny postanowiłyśmy zrobić palmę wielkanocną. Tym razem kwiaty z krepiny wykonały  Ania i Wiola, zgromadziłyśmy duże ilości świeżych zielonych gałązek bukszpanu i tui. W sobotę złożyłyśmy całość i udało się zrobić całkiem ładną okazałą palmę.

Palmę wykonały Ania Kwiecień i Kasia Gładowska, troszkę pomagała Wiola Sajnóg i starsze koleżanki. Oczywiście nie mogło zabraknąć najmłodszej asystentki - Kamilki Kwiecień, która również dołożyła swoje kwiatki i uwieczniła działania na foto.  Myślę, że jest to dobry znak, bo jest nadzieja, że młodsze pokolenie zechce przejmować i kontynuować tradycję. Palma ma ponad 2 m wysokości, jest bardzo kolorowa, została zaniesiona do Kościoła parafialnego w Bidzinach w Niedzielę Palmową. Satysfakcja z naszej pracy jest tym większa, że jest to jedyna duża palma wykonana w naszej parafii. Po raz kolejny utwierdzamy się w przekonaniu, że warto ze sobą współpracować.

 

DROGA KRZYŻOWA

Ważnym wydarzeniem w naszej miejscowości w okresie przedświątecznym było odprawienie Drogi Krzyżowej. Uroczystość taka miała miejsce w naszej wsi po raz pierwszy a zorganizował ją proboszcz naszej parafii w Bidzinach  ksiądz Dariusz Socha.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy zabytkowej kapliczce, przy której śpiewane są "majówki".

Uroczystość taką w terenie zapoczątkował proboszcz w dwóch miejscowościach znacznie odległych od miejscowości, w której znajduje się Kościół. Zgromadziła się znaczna liczba mieszkańców naszej wsi. 

Po drodze odprawiane było kolejne Stacje Drogi Krzyżowej.

Najmłodsi uczestnicy nieśli symboliczny krzyż.

Porządku i bezpieczeństwa strzegli strażacy i strażaczki z miejscowych OSP i KDP.

 

ŚWIĘCENIE POKARMÓW - WIELKA SOBOTA

 

Tradycyjnie, jak co roku tak i w dniu dzisiejszym proboszcz parafii Bidziny poświęcił pokarmy przyniesione przez mieszkańców naszej miejscowości.

Była pełna sala, były babcie z wnukami, rodzice z dziećmi,uczniowie, studenci i młodzi pracujący, którzy na ten świąteczny czas powrócili do swojej wsi by świętować wraz ze swoimi bliskimi. 


 

Świąteczne niesnanski

 

Zapiał kogut z rana i obudził stado

Juz za chwilę święta, goście do nas jadą

Na to wyszedł kaczor z dziobem uniesionym

Zatrzepał skrzydłami, zakręcił ogonem

Ja tu jestem panem, królem, namiestnikiem

Nie będzie mi rządził kogut swoim krzykiem

Bo jak ja zarządze to tak wszystko będzie

Każdy będzie siedział spokojnie na grzędzie

A kto sie sprzeciwia ten popełnia błędy

Straci moją łaskę i wyleci z grzędy

Żądny władzy kaczor puszy się i zieje

Wybałusza gały, nienawiść się leje

Kogut nóżką grzebie, kurka siedzi cicho

A kaczor się rządzi, wstąpiło weń licho

Aby gości przyjąć trzeba jaja święcić

Kury do roboty, głowami nie kręcić

Wystrojone kosze będą niosły kaczki

Kury i koguty ze śmieciami taczki

Rezolutna kura stuknęła się w głowę

Kaczki mają duże dzioby, rozumu połowę

Na świątecznym stole będą jaja kurze

Kaczkom pozostaną ambicje zbyt duże.


Wystarczy żartów z małych mieszkańców naszych podwórek, bo dzięki nim mamy co poświęcić i poczynić wspaniałe świąteczne wypieki,że nie wspomnę o jajach w różnych innych postaciach.  

Aby ich udobruchać znowu sypniemy trochę ziarna, by miały o co się kłócić, piać i gdakać by było weselej.

Z okazji świąt członkinie KGW składają wszystkim odwiedzającym naszą stronę serdeczne życzenia jak najlepszego zdrowia,miłych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz Wesołego Alleluja.  

 

H.D.
23:38, kgwwyszmontow
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3