Blog zawiera informacje, zdjęcia, aktualności dotyczące KGW Wyszmontów i nie tylko. Nasz adres mailowy: wyszmontowkgw@gmail.com Odwiedź nasz kanał na YOUTUBE https: www.youtube.com channel UCqBdfHk7hyxfQcB6yGKOlrA Jesteśmy też na GOOGLE+
sobota, 29 listopada 2014

UWAGA, UWAGA !!!

     Zwrot ten adresowany jest szczególnie do dziewcząt, bo jak wiadomo jutro czyli 30 listopada są imieniny Andrzeja ale właśnie w noc poprzedzającą ten dzień można odczytać swój los, swoją przyszłość z różnych wróżb.

Wróżby "andrzejkowe" mają wieloletnią tradycję i chociaż to tylko zabawa, to z pewnością niektórzy przypisują im czarowną moc spełniania życzeń. Tradycyjną zabawą i przesądem jest wierzenie,że w noc z 29 na 30 listopada mężczyzna, który przyśni się dziewczynie na pewno zostanie jej mężem.

Męża mogą dziewczyny wywróżyć sobie również w inny sposób a mianowicie - pod poduszkę wkładają karteczki z imionami wybranych chłopców a rano wyciągają karteczkę z imieniem przyszłego męża.

Nie mniej  popularnym zwyczajem, który również jest symbolem Andrzejek to lanie wosku lub ołowiu przez klucz na zimną wodę.

Z cienia kształtu powstałych w ten sposób figur przewiduje się najbliższą przyszłość, wykonywany w przyszłości zawód i.t.p.


Jeżeli z cienia zastygłego wosku wyobrażamy sobie :

- dom oznacza to dobra przyszłość,

- chmura - to czas zejść na ziemię i zacząć realnie myśleć o życiu,

- kształt psa - fałszywy przyjaciel,

- moneta - dobre finanse,

- serce - szczęście w miłości

i jeszcze wiele innych przepowiedni.

Inne tradycyjne zabawy  andrzejkowe to ustawianie butów uczestników zabawy w kolejce do progu – czyje buty pierwsze dotrą od ściany do progu, ten pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż.  


Ciekawą zabawą jest także losowanie przedmiotów przepowiadających przyszłość, np. wylosowany różaniec oznacza wybór stanu duchownego (ksiądz lub zakonnica), wylosowanie kwiatka lub listka to staropanieństwo natomiast  obrączka to  małżeństwo. 

Znaną wróżbą jest liczenie kołków w płocie - jeżeli jest liczba parzysta to zamążpójście bliskie a nieparzysta, niestety staropanieństwo. Tylko niestety dziś trochę trudno znaleźć płot z kołkami ale może mogą być metalowe sztachetki ? 

Wieczorem należy słuchać szczekania psów (i znowu wieś na wierzchu, bo tu są psy) - z której panna usłyszy pierwsze szczekanie, z tej strony przyjdzie lub przyjedzie jej wybranek. 


Andrzejki to czas zabawy i towarzyskich spotkań, bo dzień 30 listopada kończy długi okres zabaw i różnego rodzaju imprez, po Andrzeju rozpoczyna się czas Adwentu określanego jako post i wtedy nie urządza się hucznych zabaw, z tym musimy zaczekać do Świąt Bożego Narodzenia.

Ten miły wieczór czy może sam dzień Andrzejek możemy sobie uprzyjemnić pysznym, słodkim drobiazgiem a mianowicie zrobić :

KEKS CZEKOLADOWO- MAKOWY

1 szklanka mąki

1 szklanka cukru

5 jajek

50-70 gram maku

3 łyżki kakao

 

2 jabłka

Sposób przygotowania:

Oddzielone od żółtek białka zbijamy blenderem lub mikserem do białej masy. Nie przestawiając zbijać stopniowo dodajemy cukier, mąkę i na sam koniec żółtka. Otrzymaną masę dzielimy na dwie równe części. Do jednej dodajemy kakao do drugiej mak. Obieramy jabłka i kroimy w średnią kostkę. Wyścielamy wysoką formę papierem do pieczenia i wykładamy jabłka. Dalej zalewamy najpierw masę makową a potem masę kakaową. Wstawiamy ciasto do piekarnika i pieczemy około 45-60 minut przy 180 stopni. 

Dobry, sprawdzony, smacznego.

Życzymy wszystkim udanych imprez i wspaniałych wróżb spełniających marzenia.

A wszystkim Andrzejom wszystkiego najlepszego!
23:08, kgwwyszmontow
Link Komentarze (8) »
 
1 , 2 , 3